MoleGraph Shield

MoleGraph Shield

MoleGraph Shield výrazným způsobem usnadňuje používání našeho školního měřicícho systému. Umožňuje připojovat čidla pomocí standardního konektoru RJ12. Tím odpadá pro někoho složité propojování Arduina s čidly jednotlivými "drátky". Díky univerzálnímu firmwaru se nyní obejdete jak bez znalosti programování, tak bez neustálého přehrávání programu v Arduinu podle zrovna použitého čidla. Základem pro záznam a zobrazování měřených dat přitom zůstává naše multiplatformní aplikace MoleGraph. Pokud chcete, můžete samozřejmě používat MoleGraph tak jako dosud, bez MoleGraph Shieldu a nového firmwaru.

Připravili jsme pro vás seminář Arduino – školní měřicí systém svépomocí a levně (v rámci DVPP MŠMT). Na tomto praktickém semináři si s pomocí Arduina a několika čidel vytvoříme funkční školní měřicí systém, který si s sebou odvezete. Osadíme si společně jednoduchou desku plošného spoje (PCB) a postupně si představíme jednotlivá čidla. Seznámíme se s principem jejich fungování a na několika příkladech si vše prakticky vyzkoušíme. Nakonec si komponenty svého nového DIY (Do-It-Yourself) měřicího systému uzavřeme do 3D vytištěných krabiček. Celý systém je open source, včetně multiplatformí měřicí aplikace MoleGraph. Společně s žáky si můžete měřicí systém libovolně rozšiřovat a sdílet své zkušenosti s dalšími učiteli.

Jakým způsobem získat sadu pro stavbu MoleGraph Shieldu?

Asi nejlepší možností je absolvování výše uvedeného praktického semináře. Následně si můžete s žáky již samostatně postavit libovolný počet MoleGraph U01 měřicích jednotek. Cena jedné kompletní sady, včetně Arduina, Bluetooth modulu a průmyslové 9V baterie, vychází na 990 Kč. Základní sada pro stavbu MoleGraph Shieldu (bez Arduina, BT modulu a 9V baterie) vás vyjde na 499 Kč (v obou případech je při zaslání poštou k uvedené částce navíc připočteno poštovné a balné 190 Kč). Sadu si můžete objednat přímo u nás na redakčním emailu.

Mohu si koupit již postavený MoleGraph Shield?

Sestavený (osazený) MoleGraph Shield neprodáváme. Doporučujeme přihlásit se na výše uvedený praktický seminář.

A co když nechci seminář, ani nechci vaši sadu?

Pokud už máte s výrobou PCB, Arduinem i pájením zkušenosti, můžete se do toho pustit samostatně. Upozorňujeme, že se zatím jedná o časnou testovací verzi, která je stále ve vývoji. Určitým návodem vám může být následující seznam...

Co k používání MoleGraphu s MoleGraph Shieldem potřebuji?

Kompletní dokumentace je k dispozici na GitHubu MoleGraphu.

Pokud vás systém MoleGraph zaujal, doporučujeme přečíst si také článek Školní měřicí systémy a jejich další rozměr ve výuce.

Nevíte jak s MoleGraphem začít?

Nabízíme vám kurz „Arduino – programování, robotika a měřicí systémy trochu jinak“ akreditovaný v rámci DVPP.
Další akreditovaný kurz z naší nabídky je již zaměřen konkrétně na MoleGraph: Arduino – školní měřicí systém svépomocí a levně“.

Co by se mohlo hodit?
  • Praktický 3D tištěný držák pro osazování desek plošných spojů
  • Ovladač pro "CH340/341 serial-to-usb" čip (je hojně používaný na různých levných Arduino klonech)
  • Výuková a experimentální Arduino sada (součástí jsou také základní výukové materiály, využívající k vizuálnímu programování ArduBlock)
  • BlocklyArduinoPlugin (vizuální programovací rozhraní pro Arduino, rozšíření Arduino IDE), přidán blok pro vizuální programování (odesílání měřených dat) do MoleGraphu (zazipováno)
  • Kompletní Arduino IDE 1.8.13 s knihovnou MoleGraphManualBlocklyArduinoPluginem můžete stáhnout ZDE (zazipováno)

Automatic translation

Můžete využít automatický překlad stránek do následujících jazyků. Výchozím jazykem je čeština. K automatickému překladu využíváme služeb GTranslate.
You can use automatic translation of the pages into the following languages. The default language is Czech. We use GTranslate services for automatic translation.

Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

e-Mole zpravodaj

Objednejte si zasílání novinek e-mailem! Váš e-mail bude použit pouze k zasílání informací o novinkách na našem webu. Odebírání e-mailového zpravodaje můžete kdykoli zrušit (váš email bude z naší databáze trvale odstraněn).