Výuková a experimentální Arduino sada

Arduino - výuková a experimentální sada

Neznáte Arduino? Tak to se podívejte do e-Molu č. 5. Článek Arduino ve školní praxi vás stručně seznámí nejen s tím, co to je Arduino, ale především vám ukáže některé z možností využití Arduina ve výuce. Uvidíte, že Arduino je výborný pomocník pro každého, kdo to s výukou v duchu STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) myslí vážně.

I když toho již bylo o Arduinu napsáno hodně, přesto jsme nenašli žádné názorné české výukové materiály, které by ukazovaly, jak využívat Arduino např. v hodinách fyziky. Proto jsme se pustili do přípravy "výukových karet", které by učitelé mohli využívat právě přímo v hodinách. Na základě žádostí vás učitelů jsme nakonec vytvořili i sadu, ve které je vedle samotného Arduina a nepájivého pole obsaženo několik základních součástek, které se na výukových kartách objevují.

Arduino a nepájivé pole je umístěno v 3D tištěné originální ochranné krabičce vycházející z konstrukční robotické stavebnice m-BITBEAM. Tím je umožněna např. snadná montáž Arduina na stojan. Nabízí se také postupné rozšíření sady o další 3D tištěné stavebnicové dílky a možnost přejít tak plynule ke stavbě výukových robotů.

Základní sadu karet, která je směřována především do fyziky, chceme dále vyvíjet s ohledem na využití Arduina v dalších přírodovědných předmětech.

Dostupné výukové karty

(Na kartách je použit systém vizuálního programování pomocí ArduBlock.)

 1. Blikání LED
 2. Rozsvěcení LED
 3. LED a tlačítko
 4. Tónový generátor
 5. Detekce osvětlení
 6. Zapojení termistoru
 7. Měření vzdálenosti
 8. Servo
 9. RGB LED
 10. RGB LED – automatická změna barev
 11. Řízení jasu LED potenciometrem I
 12. Řízení jasu LED potenciometrem II
 13. Odhad vzdálenosti (hra)
 14. Náměty na další činnosti
Jak získat výukové materiály?

Koupili jste si do školy naši základní Výukovou a experimentální Arduino sadu alespoň v počtu 10 kusů? Že ano? Tak to můžete používat všechny základní výukové materiály zcela zdarma!
Pokud nejste vlastníky dostatečného počtu kusů naší sady a chcete naše materiály používat k výuce (škola, zájmové kroužky, ...), je třeba výukové materiály řádně zakoupit.

Jakým způsobem sadu s kartami získat a kolik to stojí?

Cena jedné sady činí 1200 Kč (v případě zaslání poštou je k uvedené částce navíc připočteno poštovné a balné 170 Kč). Sadu si můžete objednat přímo u nás na redakčním emailu.

Kolik stojí samostatné výukové materiály?

Pokud si nechcete kupovat naši sadu, ale chcete využívat naše výukové materiály, je třeba uhradit poplatek. V každém materiálu (PDF souboru) je uvedena částka, kterou je třeba uhradit při užití materiálů jednotlivcem. Pro vystavení faktury nás kontaktujte na redakčním emailu casopis.e.mole@gmail.com.

V případě škol a dalších vzdělávacích i zájmových institucí je možné materiály zakoupit pro neomezené použití v rámci školy/instuituce za 4500 Kč. Pro vystavení faktury nás kontaktujte na redakčním emailu casopis.e.mole@gmail.com.

Co je v sadě obsaženo?
 • Arduino UNO R3 klon + USB kabel (1 ks)
 • Nepájivé pole 400 (1 ks)
 • Ultrazvukový senzor (HC-SR04) (1 ks)
 • Servo SG90 (1 ks)
 • LED RGB (1 ks)
 • LED R+G+Y (5 + 2 + 2 ks)
 • Spínač (5 ks)
 • Termistor NTCC-1K, 10K (2 ks)
 • Fotorezistor (1 ks)
 • Rezistory 150, 240, 1K, 4.7K, 10K (5 + 5 + 5 + 3 + 5 ks)
 • Potenciometr 5K (1 ks + 3 ks do nepájivého pole)
 • Piezo-bzučák pasivní (1 ks)
 • Propojovací vodiče (10+10 ks)
 • Krabičky 3D tištěné (2 ks)
 • Výukové karty (žák + učitel) a zdrojové kódy (ke stáhnutí po zakoupení sady)
Soubory ke stáhnutí
Nevíte, jak s Arduinem začít?

Nabízíme vám kurz „Arduino – programování, robotika a měřicí systémy trochu jinak“ akreditovaný v rámci DVPP pod č. j. MSMT-7474/2015-1-366.

e-Mole zpravodaj

Objednejte si zasílání novinek e-mailem! Váš e-mail bude použit pouze k zasílání informací o novinkách na našem webu. Odebírání e-mailového zpravodaje můžete kdykoli zrušit (váš email bude z naší databáze trvale odstraněn).