Modul napájení k m-BITBEAM

Modul napájení se hodí všude tam, kde stavíte ze stavebnice m-BITBEAM složitější konstrukci s cílem účastnit se např. nějaké robotické soutěže. V rámci stavebnice m-BITBEAM je pro napájení „silnějších“ motorů k dispozici pouze rozdvojka, která zdvojí napájení z „boxíku“ s bateriemi. To nám sice může stačilt doma a na půdě školy, ale v pravidlech různých soutěží je uvedeno, že robot musí být vybaven bezpečnostním vypínačem, který odpojí napájení motorů a tím pádem se robot přestane pohybovat.

Stavba napájecího modulu, včetně přehledu potřebných součástek je popsána v článku Stavíme m-BITBEAM modul napájení. Modul vychází rozměry i tvarem z našeho univerzálního systému krabiček MoleBox. K dispozici je hned několik variant, které jsou ve třech konfiguracích vidět také na přiložených fotografiích. Zásadní je volba umístění malého kolébkového vypínače. Možnosti jsou dvě – nahoru/dolu – podle toho vybereme spodní díl modulu. Horní část, víčko, pak umožňuje dvě provedení modulu. V případě, že potřebujeme u robota bezpečnostní vypínač (což je poměrně často), je vhodné zvolit právě variantu, která umožňuje volitelné připojení vypínače (neobsahuje LED).

Při použití bezpečnostního vypínače je výhodou, že v případě jeho použití budou od napájení odpojeny pouze motory, a nikoli samotné Arduino. Tím pádem je i po chybě, kdy se robot začne chovat jinak, než má, možné s Arduinem komunikovat, problém lépe najít a „odladit“.

Dostupné varianty

  1. Vypínač + LED a konektory na horní straně víčka
  2. Vypínač + konektory a konektor pro propojku/bezpečnostní vypínač na hodní straně víčka
  3. Vypínač na spodní straně + konektory a konektor pro propojku/bezpečnostní vypínač na hodní straně víčka
  4. Vypínač na spodní straně + LED a konektory na hodní straně víčka

e-Mole zpravodaj

Objednejte si zasílání novinek e-mailem! Váš e-mail bude použit pouze k zasílání informací o novinkách na našem webu. Odebírání e-mailového zpravodaje můžete kdykoli zrušit (váš email bude z naší databáze trvale odstraněn).